Het verhaal van kunstenaar Bea van der Heijden
Bea van der Heijden

Nederland herbergt bijzondere kunstenaars en Vrije Tijd Amsterdam deelt graag hun verhaal. Vandaag stellen we een aantal vragen aan kunstenaar Bea van der Heijden.

Wil je jezelf eerst eens introduceren?

“Mijn naam is Bea van der Heijden en ik ben werkzaam als beeldend kunstenaar in Bussum.”

Heb je een art opleiding gevolgd en wat sprak je het meest aan bij de opleiding?

“Ik studeerde aan de Academie van Beeldende Vorming in Tilburg en vervolgde mijn opleiding aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag met Grafisch ontwerpen. Na een aantal jaren als grafisch ontwerper en illustrator maakte ik in 2004 de overstap naar autonoom beeldend werk.

Er ging een wereld voor me open tijdens de opleiding. De academie was voor mij iets als ‘Sjakie in de chocoladefabriek’. Alle technieken en kennis waar ik toen mee in aanraking kwam en de docenten aan de Academie waren enorm inspirerend. Zoals René Daniels, Marlène Dumas, Elisabeth de Vaal en Paul de Nooijer. En voor Kunstbeschouwing Marcel Vos.”

Is er een ruimte waar je helemaal jezelf kunt zijn om kunstwerken te creëren?

“In 2016 kochten we een huis in Bussum met een grote tuin. We realiseerden een uitbouw aan het huis en vroegen de architect om een ontwerp voor een atelier in dezelfde stijl te maken. Hij is daar meer dan in geslaagd. Met veel licht en dakramen op het Noorden. Een heel fijne plek om te zijn, met veel ruimte om te werken en voor de etspers en opslag.”

Met welke materialen werk je het liefst?

“Ik gebruik diverse soorten papier en verf of inkt in mijn werk. Papier als drager voor grafiek, en als basismateriaal om Karakters en papieren bakjes mee te maken. Papier maak ik ook zelf van divers restmateriaal en verpakkingen.”

Het verhaal van kunstenaar Bea van der Heijden
Bakjes van papierpulp met ets op dun Japans papier, 2022
Bakjes van papierpulp met ets op dun Japans papier, 2022
Installatie Rites de passage, expositie Rituelen, Rietveldpaviljoen, Amersfoort

Heb je een specifiek thema dat je in het proces aanhoudt?

“In mijn werk komen dromen, fantasie en werkelijkheid bij elkaar. Persoonlijke verhalen over herkenbare thema’s als identiteit, relaties, emoties en leven en dood zijn aanleiding. Het vastleggen van de gevoelens bij deze thema’s staat centraal in mijn werk en ze prikkelen de fantasie, herinneringen en gevoelens van de kijker, waardoor herkenning en verbinding kan ontstaan.”

Wil je iets vertellen over het project Small Odysseys?

“Begin 2021 werd ik uitgenodigd om deel te nemen aan het project ‘Small Odysseys’. Een project waarin kunstenaars uit Nederland en Thessaloniki elkaar ontmoeten in verschillende steden en tentoonstellingen en waarin de persoonlijke verbeelde verhalen en emoties, elkaar inspireren en herkenning geven.

Mijn bijdrage aan ‘Small Odysseys’ bevat de serie ‘Innerlijke reis’, in diverse zonne-druktechnieken, op stof en papier. Het ontdekken van de, voor mij, nieuwe fototechnieken was al een Small Odyssey op zich, maar ook een reis naar het verleden en naar binnen. Door het combineren van foto’s en dia’s uit mijn jeugd en het inzoomen op portretten en kleding ontstond een nieuwe serie werk rondom het thema identiteit. De foto’s roepen herinneringen en gevoelens op aan herkenbare momenten uit die tijd, sommige nog springlevend en andere opnieuw verkennend, vaak met een grote mate van kwetsbaarheid. De verschillende technieken en laagjes versterken de emoties en herinneringen.”

Het verhaal van kunstenaar Bea van der Heijden
Small Odysseys, serie Innerlijke reis, gem. zonneprint op paneel, 20 x 14,5 cm, 2021

Hoe kijk je naar kunst en wat zijn jouw inspiratiebronnen?

Kunst kijken en maken is voor mij, als mezelf voeden. Een verrijking. Met verhalen, met herkenning, bewustwording en schoonheid. Afstemmen op iets groters. Ik kan geïnspireerd raken door allerlei soorten kunstuitingen en design, dus ook door toneel, dans, muziek, literatuur en poëzie.

Wat zijn jouw favoriete stromingen in de kunstgeschiedenis?

Expressionisme, een kunststroming waarin innerlijke gevoelens, emoties en visie belangrijker zijn dan de werkelijkheid realistisch weer te geven. En het symbolisme spreekt me aan vanwege het zoeken naar het onbewuste en het zich uitdrukken met suggestie en metaforen.

Met welk kunstwerk ben je op dit moment bezig en wat is de achterliggende gedachte?

De serie ‘Karakters’ is een project dat ik gestart ben in de Corona periode en waar ik nog steeds aan werk. Het werk bestaat uit honderden miniatuurkopjes van papier waaraan allerlei materialen zijn toegevoegd. Verschillende eigenschappen van de mens zijn verbeeld. Ieder kopje is anders en uniek, een persoonlijkheid, en maakt deel uit van een groter geheel, de een niet beter dan de ander.

Het verhaal van kunstenaar Bea van der Heijden
Detail installatie Karakters
Bea van der Heijden
Karakters, mixed media met zelfgemaakt papier
Bea van der Heijden
“Hoe langer je kijkt, hoe meer je ziet”, Papier biënnale, Museum Rijswijk, 2022

Staan er nog exposities op de agenda?

November t/m december 2026, in Theater de Mess in Naarden.

Bea van der Heijden

Wil je zelf nog iets toevoegen?

Wat zich verder nog aandient in de loop van het jaar is te volgen op mijn website, Facebook of Instagram.