
Voor veel Nederlanders is Amsterdam gewoon een stad in Nederland, maar voor buitenlanders is het vaak een bijzondere plek. Zo gewend als wij zelf kunnen zijn aan grachten en herenhuizen, zo wonderlijk is dat voor mensen die heel ergens anders vandaan komen. Mede om die reden figureert Amsterdam dan ook in menig film. En dan hebben we het niet over Nederlandse films, want dat spreekt wel een beetje voor zich. Nee, ook grote internationale films zijn opgenomen in Amsterdam om dat bijzondere decor in de film te krijgen. We bespreken vier voorbeelden van internationale films die in Amsterdam opgenomen zijn.
Ocean’s Twelve (2004)
Ocean’s Eleven was een absolute kaskraker, en het was dan ook heel wat dat de makers voor het vervolg naar Amsterdam kwamen. In het kader van de opnames van Ocean’s Twelve verbleven sterren zoals George Clooney, Brad Pitt en Matt Damon in Amsterdam en werden diverse straten wekenlang afgezet. In de film heeft een groep inbrekers haar zinnen gezet op het stelen van het oudste VOC-aandeel ter wereld. De eigenaar daarvan wordt in de film gespeeld door Jeroen Krabbé. Locaties die voorbijkomen zijn de bar van het Pulitzer Hotel op de Prinsengracht, Coffeeshop De Dampring en zijn er scènes opgenomen op de Kalverstraat, het Koningsplein, de Heiligeweg en de ‘Gouden Bocht’ van de Herengracht. Je kunt Ocean’s Twelve bij verschillende streamingsdiensten zoals Amazon Prime en Pathé Thuis huren om hem te bekijken. Vergelijk glasvezel internet als je op zoek bent naar een betere internetverbinding voor thuis om zonder frustraties te kunnen streamen.
Diamonds Are Forever (1971)
Kun je je nog herinneren dat James Bond in Amsterdam was? Waarschijnlijk niet, maar het is wel gebeurd. Amsterdam speelde namelijk een rol in de James Bond-film Diamonds Are Forever. In deze film reist Bond, toen nog gespeeld door Sean Connery, af naar Amsterdam om undercover te gaan als diamantsmokkelaar. In de film zien we hem dan ook veel rondlopen op de grachtengordel, en bij de Magere Brug wordt in de film een lijk uit het water getrokken. De Bond Girl, ditmaal gespeeld door Jill St. John, woont in de film op Reguliersgracht 36. Je kunt Ocean’s Twelve bij Pathé Thuis huren om de film te bekijken.
The Fault In Our Stars (2014)
Het is niet alleen actie en misdaad wat de klok slaat bij internationale films die in Amsterdam worden opgenomen. Dat bewijst de romantische dramafilm The Fault In Our Stars. Deze film gaat over een meisje dat al jong kanker krijgt en deelneemt aan een praatgroep voor kankerpatiënten. Daar ontmoet ze een jongen die haar meeneemt naar Amsterdam, waar ze de schrijver van haar favoriete boek zou kunnen ontmoeten. Scènes spelen zich onder andere af bij het Anne Frank huis en een bankje aan de Leidsegracht. Het American Hotel is onder een andere naam vertegenwoordigd in de film en ook het Peter van Houten-huis en het Rijksmuseum komen voorbij. Ook leuk: er wordt een ritje gemaakt in tram 4. Momenteel is de film te zien op Netflix en Disney+, maar ook te huren via Pathé Thuis.
The Hitman’s Bodyguard (2017)
Toch weer terug naar de actie, want ook het meer recente The Hitman’s Bodyguard is in Amsterdam opgenomen. Ditmaal kwam Samuel L. Jackson op bezoek als de huurmoordenaar Kincaid om in Den Haag te getuigen tegen een Wit-Russische dictator. Maar hoe zit het dan met Amsterdam? Wel, Ryan Reynolds is aanwezig met als taak om ervoor te zorgen dat Kincaid veilig bij de rechtbank komt, en dat moet via Amsterdam. Het gevolg is een achtervolgingsscène op de Reguliersgracht en een schietpartij die opgenomen is bij Roeterseiland. Ook het Rijksmuseum figureert, alleen is er voor de film een klein bloemenwinkeltje gebouwd. Verder komen naast het Museumplein ook de Nederlandse acteurs Barry Atsma en Noortje Herlaar kort voorbij. Je vindt de film op Netflix, Videoland en Amazon Prime Video.
Ook wel eens leuk toch, zo’n grote bioscoopfilm die zich deels op bekend terrein afspeelt? Dat voelt toch als een stukje erkenning voor Nederland, alsof we er ook een beetje toe doen. En laten we wel wezen, Amsterdam Ãs natuurlijk ook een prachtig decor.








