
Zondag staat in Theater Amsterdam de grote finale van het Ouderen Songfestival op het programma. Vrije Tijd Amsterdam blikt vooruit met Emile Baars, een van de trotse finalisten.
Wilt u zichzelf eerst introduceren? Waar bent u geboren, opgegroeid, waar woont u nu?
“Ik ben Emile Baars, een Amsterdammer in hart en nieren. Sinds 1987 woon ik in de Kinkerbuurt bij de Hallen. Maar ik ben vlakbij het Raamplein geboren, waar ik mijn hele jeugd samen met mijn moeder heb gewoond. Het gebied tussen het Raamplein en het Leidseplein was mijn leefgebied, mijn speeltuin. Ik struinde er rond, speelde er met mijn vriendjes, liet er mijn hond uit. Als ik over de Marnixstraat wandelde zag ik ze allemaal voorbij komen: Ko van Dijk, Ank van der Moer, Jasperina de Jong, op weg naar het Nieuwe de la Mar Theater. Zo heette het DeLaMar toen nog. Hoe oud zal ik zijn geweest, een jaar of vijf? Maar zo jong als ik was, ik droomde toen al van het artiestenbestaan: ‘Goh als ik toch ooit eens op het podium kon staan…’
Ik groeide op en ging naar de J.J. van Noortschool op de Passeerdersgracht. Na de lagere school bezocht ik de Mavo op de Prinsengracht; omdat de school werd gesloten moest ik mijn laatste jaar afronden aan de Da Costa Mavo in de Da Costastraat. Om vervolgens door te stromen naar het Ir. Lely-lyceum op de Keizersgracht. Deze school zit daar niet meer, maar in het Huis met de Hoofden, zoals het grachtenpand wordt genoemd, zit nu het museum Embassy of the Free Mind.”
Treedt u vaker op en met welk repertoire is dat over het algemeen?
“De droom van de kleuter die ik ooit was, ben ik achterna gegaan. Naast mijn baan bij Combiwel treed ik inmiddels regelmatig op, zowel solo als in producties samen met anderen. Ik luister feestjes op, zing op verjaardagen en jubilea. Voor festivals word ik steeds vaker gevraagd. Milkshake, het Jordaanfestival, Pride at the Beach in Zandvoort. Erg leuk allemaal. Waar ik me ook op verheug is de speciale Amsterdam 750-editie van Stichting Nederlied in oktober, ‘Mokum, wat maak je me nou?!’ Samen met een deel van de cast van De Jantjes ben ik onderdeel van deze feestelijke show.
De laatste jaren treed ik ook op in Spanje. Tijdens een vakantie ontdekte iemand dat ik kon zingen. Ik werd op het podium gezet en sindsdien laten ze me niet meer gaan. Ik word samen met andere Nederlandse zangers uitgenodigd in de Heineken Corner in Torremolinos. Vorige maand zong ik er nog, tijdens Bevrijdingsdag. Voor volgend jaar is Koningsdag al vastgelegd. Geweldig! Mijn repertoire vinden ze daar heerlijk. Ik zing altijd in het Nederlands en in het Engels. Een vast onderdeel van mijn setlist is de ‘Amsterdamse medley’. Feest bij voorbaat!”
Kunt u iets vertellen over Ode aan Mokum en wat heeft u doen besluiten om mee te doen?
“Tja, Ode aan Mokum zegt het al. Amsterdam bestaat 750 jaar en dat mag en moet gevierd worden met een ode aan de stad! Max van Deijk, mijn mentor en inmiddels ook mijn manager, wees me op het festival. Ik had meteen iets van ‘leuk, daar ga ik voor!’ Ik ben trots op mijn stad, dat draag ik graag uit. Liefst zingend. Dus dit was hét moment om me in te schrijven voor deze speciale Amsterdam-editie van het Ouderen Songfestival. Het was al langer een droom om aan dit festival voor vijfenvijftig plussers mee te doen. Ik voelde dat met Ode aan Mokum de tijd rijp was.”
Mag u als deelnemer van het festival zelf kiezen om een bepaald genre te zingen? Is alles mogelijk of moet zich aan bepaalde regels houden?
“Ik heb zelf mijn liedje mogen kiezen. Het mocht alles zijn, zolang het maar over Amsterdam ging. Lang heb ik niet hoeven nadenken. Dat moest de Jordaanwals worden. Die had ik al eerder mogen zingen in De Jantjes. Ik was heel benieuwd naar het arrangement dat muzikaal leider Kees van Zantwijk speciaal voor de gelegenheid zou schrijven.”
Kunt u iets vertellen over het Ode aan Mokum Orkest en muzikaal leider Kees van Zantwijk die u als zanger in de finale gaat begeleiden?
“In de voorronde werd ik door zijn Ode aan Mokum Kwintet begeleid. Werkelijk fantastisch. De zwierige (accordeon)klanken namen me mee en lieten me als vanzelf dansen. Het publiek zwaaide vrolijk mee. Feestelijker kon haast niet. Maar de finale moet nog komen. Daarvoor heeft Kees het kwintet uitgebreid met vijf muzikanten. Wie weet hoe zijn arrangement voor het tienkoppige Ode aan Mokum Orkest dan zal klinken! Het zou me niet verbazen als het publiek opspringt en mee walst.
Kees van Zantwijk heeft mij al eens eerder op de piano begeleid, maar de andere muzikanten kende ik niet. De samenwerking is grandioos. Het zijn allemaal topmuzikanten. Overigens, het wordt de zwanenzang van Kees van Zantwijk, hij neemt met Ode aan Mokum afscheid van het Ouderen Songfestival. En ik mag daaraan meewerken!”
Wat ging er door u heen toen u als een van de vier kandidaten door de jury werd aangewezen als finalist?
“Ik weet nog het moment dat de juryvoorzitter van de voorronde mijn naam noemde. Hij wees me aan als finalist! Ik maakte een sprongetje van blijdschap, echt waar.”
Is winnen belangrijk en denkt u een goede kans te maken?
“De finale winnen zou ik natuurlijk wel heel leuk vinden. Al ga ik er niet vanuit, want er is echt geduchte concurrentie. Stel dat ik bij de top 3 eindig, dan zou ik heel blij zijn. Maar ach, ook als dat niet gebeurt, ben al supertrots dat ik in de finale sta! Zo zit ik wel in de wedstrijd.”
Waar verheugt u zich het meeste op?
“Waar ik me eigenlijk nog het meeste op verheug is het publiek. Om met z’n allen, de zeventien finalisten, vijftien solisten en één duo, het Ode aan Mokum Orkest onder leiding van Kees van Zantwijk en presentator Eva Zwaving het publiek te vermaken. Daar gaat het uiteindelijk toch om! Ik hoop dat er heel veel mensen komen genieten. Niet in het minst omdat het de laatste keer is dat ze Kees in de hoedanigheid van muzikaal leider van het Ouderen Songfestival kunnen zien schitteren. Een kans die je echt niet moet laten schieten!”
Wanneer is de Grande Finale en waar wordt dit gehouden?
“De Grande Finale is zondagmiddag 22 Juni in Theater Amsterdam aan de Danzigerkade 5. Ondanks dat de ring dit weekend vanwege de Amsterdam 750-festiviteiten deels is afgezet, is het met de auto en het OV goed bereikbaar. Het theater zit aan de goede kant. Het noordelijke deel van de ring is het hele weekend open. De uitvalswegen S101 en S102 die dicht bij het theater liggen, zijn gewoon toegankelijk voor verkeer. Net als de doorgangsroute vanuit het centrum die achter/onder het Centraal Station loopt; van De Ruyterkade via Westerdoksdijk naar Houthaven. Gewoon het IJ volgen, dan kom je er vanzelf. En parkeren in de buurt van het theater is op zondag gratis, waar vind je dat nog?!”
Hoe kan men aan tickets komen om de finale bij te wonen?
“Tickets zijn verkrijgbaar via www.odeaanmokum.nl en www.theateramsterdam.nl. Of gewoon aan de deur van het theater.”
Ode aan Mokum
Grande Finale
Zondagmiddag 22 juni 2022
Aanvang 14.00 uur
Theater op open 12.30 uur