Binnenring Amsterdam voltooid: meer ruimte voor fietsers en openbaar vervoer
De Sarphatistraat Foto credits: Gemeente Amsterdam

De herinrichting van de Binnenring, die loopt van de Czaar Peterstraat via de Sarphatistraat, Weteringschans en Marnixstraat tot aan het Haarlemmerplein, is afgerond. Na tien jaar ligt er een fietsroute van zeven kilometer rond het centrum van de stad. De Binnenring is de eerste fietsstraat van de stad: de auto is te gast en het is veilig, groen en comfortabel voor fietsers, voetgangers en reizigers met het openbaar vervoer.

Wethouder Elise Moeskops (Mobiliteit en Openbare Ruimte): “Elke Amsterdammer weet hoe fantastisch het is om op een strak fietspad te fietsen, dan zweef je bijna. Daarom werkt de gemeente keihard aan het aanleggen van fijne fietsroutes. De Binnenring is daar een van de beste voorbeelden van. Het is een route waar vrijwel iedereen van profiteert: fietsers, reizigers met het openbaar vervoer en bewoners. Het is een investering in de leefbaarheid van onze stad en een voorbeeld van hoe we de ruimte in Amsterdam slimmer kunnen gebruiken.”

Ruimte voor duurzaam vervoer

Bij de herinrichting van de route stond verkeersveiligheid voorop. Drukke kruispunten zijn aangepakt en op sommige delen is éénrichtingsverkeer voor auto’s ingevoerd. De route is overzichtelijker en veiliger gemaakt, en fietsers hebben meer ruimte gekregen. Er is een fietsstraat aangelegd en waar dat niet mogelijk was, zijn de fietspaden verbreed. Ook het openbaar vervoer is verbeterd. Tramsporen zijn aangepast en haltes zijn toegankelijker gemaakt met een gelijkvloerse instap. Dit maakt het reizen makkelijker voor iedereen en zorgt voor een betere doorstroming van het openbaar vervoer. Voetgangers profiteren ook van de veranderingen. Stoepen zijn op veel plekken verbreed, zodat er meer loopruimte is. Een deel van de parkeerplekken op straat is verplaatst naar omliggende parkeergarages.

Groen

Langs de Binnenring is extra groen toegevoegd. Bij de Museumbrug zijn bijvoorbeeld halfronde bloemperken aangelegd. Deze verbeteren de omgeving en zorgen ervoor dat fietsers en auto’s hun snelheid aanpassen. Op meerdere plekken zijn groenvakken en planten geplaatst. Ter hoogte van Artis is de groenstrook vernieuwd en in de Czaar Peterstraat is een pleintje aangelegd met bankjes, groen en een jeu-de-boulesbaan.

Een mijlpaal na tien jaar werk

De werkzaamheden aan de Binnenring zijn vanaf 2016 in delen uitgevoerd. Het project kwam tot stand in samenwerking met de Vervoerregio Amsterdam en GVB. Marja Ruigrok, lid dagelijks bestuur van de Vervoerregio Amsterdam: “Fietsen is gezond, fijn en duurzaam. Dus goede doorfietsroutes zijn enorm belangrijk. Met deze mooie binnenring stap je weer makkelijker op het zadel.” De laatste fase, met de Czaar Peterstraat, Sarphatistraat Noord en het Alexanderplein, is nu afgerond.